קטגוריות באתר

אוכל ובישול אומנות ובידור אינטרנט ביטוח בנייה, עיצוב הבית בנקאות ופיננסים בעלי חיים בעלי מקצוע חברה ומדינה חוק ומשפט הובלות טיפוח ויופי טכנולוגיה ומחשבים לימודים והשכלה מדעים אירועים רוחניות ומיסטיקה נדלן תוכנות יום הולדת ספורט כושר ותזונה תיירות רכב ותחבורה עזרה וייעוץ משפחה וקהילה צרכנות וקניות דרושים וכח אדם בריאות

זכוכית

ייצור זכוכית נעשה באמצעות ערבוב של נתרן, גיר והחומר העיקרי המרכיב את ה'תערובת' הוא קוורץ. הקוורץ הוא היסוד השני בתפוצתו בעולם כולו וניתן למצוא אותו בחול(סתם שתדעו, היסוד הנפוץ ביותר בעולם הוא ה'צורן', או מה שאנו מכירים בשם סיליקון). השימוש בזכוכית החל עוד בתקופת האבן עבור ייצור של כלים חדים כמו להבי סכינים וראשי חץ שנוצרו באמצעות איסוף של זכוכית אשר נוצרה כתוצאה מהתפרצויות של הרי געש. במצריים, כבר לפני יותר מארבעת אלפים שנה החלו לייצר זכוכית באופן עצמאי אשר החלק העיקרי בו היה חימום של חול בכבשן מיוחד.

כיום אנו כבר לא צריכים להמתין להתפרצות של הר געש וייצור הזכוכית מתבצע באופן תעשייתי לרוב, ובחלק מהמקרים גם על ידי אומני זכוכית המייצרים זכוכית בעצמם לצורך ייצור כלי זכוכית יחודיים ועבודות אומנות שונות.

איך מייצרים זכוכית?

הזכוכית מיוצרת על ידי ערבוב של חול , נתרן וסודה או גיר וחימומם לטמפרטורות גבוהות במיוחד בכבשן ייעודי לצורך מטרה זו. לאחר חימו החומרים נוצר נוזל צמיגי אשר לאחר שיתקרר יהפוך לזכוכית בצורה שאנו מכירים. ייצור הזכוכית נעשה בארבע שיטות שונות: גלילה, הצפה, יציקה וניפוח אוטומטי או ידני.

היתרונות והחסרונות של הזכוכית

יתרונותיה העיקריים של הזכוכית הם כמובן שקיפותה אשר הודות לתכונה זו ניתן לייצר חלונות למשל, המאפשרים את כניסת אור השמש אל תוך הבית וכן מאפשרים להביט החוצה ולהתרשם מהנוף . מעבר לכך הזכוכית היא גם חומר אשר נחשב לעמיד יחסית בפני שחיקה ואינו מתבלה במהירות.

כמובן שלזכוכית יש גם חסרונות כאשר העיקרי שבהם הוא העובדה כי זכוכית היא חומר שביר ביסודו. לשם כך נוצרו מספר לא קטן של פתרונות על מנת להפוך אותה לחזקה ועמידה יותר באמצעות תהליכי ייצור שונים והוספת מרכיבים שונים אל הזכוכית עצמה או בניית מוצר הזכוכית באופ עמיד יותר כמו למשל זכוכית הטריפלקס אשר כוללת שני לוחות זכוכית וביניהן חומר פלסטי מיוחד.

למה משמשת זכוכית?

זוהי שאלה אשר נשמעת פשטנית מאוד אך התשובות לשאלה זו הן רבות מספור. הזכוכית מקיפה אותנו מכל עבר ומשמשת כחומר גלם לייצור מגוון עצום של מוצרים וביניהם חלונות, מעקות, דלותות,מראות, כלי אוכל ועוד פריטים רבים אשר קצרה היריעה מלהכיל את כולם.

הזכוכית נחשבת לחומר מיוחד על שום מראהו המיוחד ועל שום היכולת לייצר זכוכית בכל צורה שנרצה, יחסית בקלות. נכון, לא ניתן לייצר זכוכית או לעצב אותה בתנאים ביתיים רגילים אך במידה שנרצה לייצר שולחן מיוחד או אפילו פסל מזכוכית, אדם המתמחה בתחום יוכל לבצע זאת עבורנו, כמעט ללא שום הגבלה מבחינת הגודל או הצורה שאותה אנו מבקשים לייצר. הסיבה לכך היא כי בעת חימום הזכוכית היא הופכת לצמיגית, רכה ונוחה מאוד לעיצוב.

סרטון מעניין