קטגוריות באתר

אוכל ובישול אומנות ובידור אינטרנט ביטוח בנייה, עיצוב הבית בנקאות ופיננסים בעלי חיים בעלי מקצוע חברה ומדינה חוק ומשפט הובלות טיפוח ויופי טכנולוגיה ומחשבים לימודים והשכלה מדעים אירועים רוחניות ומיסטיקה נדלן תוכנות יום הולדת ספורט כושר ותזונה תיירות רכב ותחבורה עזרה וייעוץ משפחה וקהילה צרכנות וקניות דרושים וכח אדם בריאות

צילינדר מהו ומה הקשר בינו לבין מנעול

מהו צילינדר?

המילה צילינדר היא למעשה המילה הנרדפת לצורת הגליל המוכרת לרובנו מבית הספר בשיעורי הנדסה ולחלקנו משלבים מאוחרים יותר של החיים (יש מהנדסים בקהל?) גוף הצילינדר בנוי בצורת גליל ולכן הוא קיבל את שמו , צילינדר.

 

כיצד עובד מנעול צילינדר בעיקר בדלתות?

לכל מנעול צילינדר יש את המפתח הייחודי לו (אלא אם רכשתם מנעול עם מפתח מאסטר אשר הותאם לכמה סוגי צילינדרים). כאשר אנו מכניסים מפתח לחור הממוקם בצילינדר, הפינים הנמצאים בצילינדר נדחפים מעלה ע"י הקפיץ הממוקם בתחתיתם ובמידה וגובהם מתאים לגובה הבליטות והמגרעות, יוכל המפתח לסובב את הצילינדר.

לאחר מכן יסובב סיבוב המפתח לשונית או גלגלת אשר יסובבו את הבריחים וינעלו או יפתחו את המנעול או המנגנון הקשור אליו.

ברגע שהצילינדר מסתובב בעקבות המפתח, יחלו להסתובב גלגל השיניים או הלשונית וידחפו או ימשכו את הבריחים אל מקומם או ממקומם בקיר, ברצפה או במשקוף.

 

מפתח מהו?

המפתח הוא למעשה מעין סיסמה למנעול השייך לה. וכיצד?

לכל מנעול או סדרת מנעולים אשר יוצרו במיוחד עם מפתח אחד התואם את כולם, יש מפתח המיוחד לו והוא משמש כמעין קוד סודי למנעול. לכל מפתח, בחלק בו הוא נכנס למנעול ישנם מגרעות ועליות

המותאמים בדיוק לפינים הנמצאים בתוך הצילינדר. 

 

צילינדר והתאמתו לדלת

שוב, ישנם שני סוגי צילינדרים רווחים בישראל:

צילינדר גלגל – צילינדר זה הוא הצילינדר אשר ברב המקרים ישמש אותנו לדלתות הפלדה בכניסות לבתים. באמצעו של הצילינדר ישנו גלגל שיניים וכאשר המפתח המתאים נכנס לתוך חור המנעול והפינים הנמצאים בתחתית המנעול מתאימים בגובהם וקוטרם לחורים הנמצאים על גבי המפתח משתחררת הנעילה ואפשר לסובב את המפתח. המפתח המסתובב, יאפשר לגלגל השיניים הנמצא בדיוק מתחת לגלגל השיניים של המנגנון להסתובב ולסובב את גלגל השיניים המרכזי של המנגנון. פעולה זו תגרום ליציאת הבריחים או לחזרתם למנגנון או החוצה ממנו. וזוהי פעולת הנעילה המתבצעת בדלת הכניסה שלכם.

 

צילינדר לשון – צילינדר לשון הוא הצילינדר הוותיק יותר אשר משמש בעיקר לדלתות עץ, מחסנים, ולשאר דלתות פשוטות יותר אשר אינם זקוקות למיגון מסיבי ולהוצאה כספית גבוהה. מה גם שבדלתות עץ מאוד קשה עד בלתי אפשרי בחלק המקרים להתקין מנגנון גלגל בגלל גודלו וסירבולו בהתקנה בדלתות אלו.

 

מהו ההבדל בין צילינדר אחד למשנהו?

  1. החברה אשר יצרה את הצילינדר – ישנן חברות רבות בשוק, ולא אציין שמות בכדי להישאר נייטרלי, אשר הידע שלהן, הותק שנצבר, הפיתוחים שביצעו בכל דור של צילינדרים מעניקות לנו את הידיעה שברב המקרים מוצריהם יהיו איכותיים והצילינדרים שלהם יעבדו לאורך שנים וללא תקלות מיוחדות או בכלל. המגוון שהן מציעות מתאים לכל דרישה, הן מהבחינה האבטחתית, התפעולית של המוצר, איכות החומרים מהם יוצר המוצר ואיכות הייצור עצמה.
  2. רמת המיגון של הצילינדר – ישנן חברות אשר שוקדות על המצאת פטנטים נגד פריצות ואלה חברות הצילינדרים המובילות את השוק ויש את יצרניות הצילינדרים אשר מעתיקות את החברות הגדולות. כמו בכל תחום. בדר"כ החברות הממציאות, מוציאות תחת פס הייצור שלהן צילנדרים איכותיים הרבה יותר ובעלי רמת מיגון גבוהה יותר. החברות הממציאות נקרא להן, עושות משחק של חתול ועכבר ממש, כנגד הגנבים. הן מייצרות מוצרים חדשים שעליהן מנסים הגנבים להתגבר וחוזר חלילה.
  3. אורך החיים של הצילינדר כמוצר עובד – הצילינדרים האייכותיים יכולים להחזיק שנים בעבודה רצופה וקשה, ויש צילינדרים כאלה אשר תוך זמן קצר יסיימו את חייהם. הכל תלוי, שוב, באיכות הצילינדר בכל שלבי הייצור והבקרה עליהם.

תחזוקת צילינדרים

צילינדר, טוב ככל שיהיה, אינו יכול לסבול "התעללות" בו כמוצר. מספר סיבות הרווחות להיתקעותם של צילינדרים שאותם אתם יכולים לראות ברב המקרים הם:

  1. קילקולו של המפתח- ישנם מקרים רבים בהם המפתח בו אתם משתמשים מתעקם ואז אנשים מנסים בכח להכניס את המפתח לצילינדר ולסובב בכח, עד שלבסוף נתקע המפתח או שהצילינדר יוצא משימוש. במידה והינכם רואים כי המפתח נכנס קשה לחור הצילינדר המשמש למפתח, הסתכלו על המפתח ונסו לראות אם הוא ישר. נסו להכניס מפתח אחר, תקין לתוך חור המנעול שבצילינדר ואם המפתח הזה מניע את הצילינדר אזי זו הבעיה.
  2. המפתח התלכלך – מקרה נוסף נפוץ הוא שהמפתח נופל לרצפה או אפילו לכיס ונדבקו אליו לכלוכים והכנסתם אותו לחור המפתח הנמצא על גבי הצילינדר. הלכלוך פוגע ומפריע לתנועתו של הצילינדר ואז הוא נתקע. נקו את המפתח, שמנו אותו קצת אפילו והכניסו אותו לחור המפתח וראו אם הבעיה נפתרה.

לעולם אל תנסו לפתור את הבעיה בכח, אחרת תגרמו לנזק רב יותר ואף להרס הצילינדר.

צרו עימי קשר לפתרון הבעיה או כנסו לאתר לפרטים נוספים

סרטון מעניין